Většinou jde o nadměrné vypadávání vlasů a poškození zraku ze zářivek a vysokotlakých výbojek.
Před několika lety se k této problematice vyjadřovali specialisté ze Státního zdravotního ústavu, kteří mimo jiné kontrolují i kvalitu pitné vody, potravin, výrobků pro kojence, a dalšího spotřebního zboží.
Předně bychom měli podotknout, že docela zastaralá technologie výroby zářivek a výbojek za socialismu, která se ohledně kvality s těmi současnými výrobky nedá srovnávat, maximálně mohla lidem navozovat pocit nepohody a únavy, než aby došlo k poškození tělesných tkání, tedy především zraku, nebo pokožky, či snad dokonce vyvolání nádorového bujení. Nic takového neexistovalo tehdy, a v současné době teprve ne.
O škodlivosti zářivek se na Internetu dočtete spoustu nesmyslů
Některé bulvární plátky však považují toto téma za vhodný zdroj sebeprezentace, a tak se tu můžete dočíst třeba o tom, jak např. stávající zářivky 36 W přímo poškozují zrak. A to docela komickým způsobem – v důsledku posunu světelného spektra k delším vlnovým délkám červené a žluté barvy se prý deformují zornice, praskají žilky a roste hodnota nitroočního tlaku. Dále, že se poškozuje imunitní systém a narušují přirozené hormonální cykly. Vyčerpává to prý nervovou soustavu, znemožňuje správné dýchání a blokuje krevní oběh.
K tomu, aby posun světelného spektra způsobil takové problémy v lidském těle, by nemohlo dojít ani na teoretické bázi, natož v praxi. Všechny tyto symptomy http://mujautismus.cz/autismus-aspergeruv-syndrom-encyklopedie/s/symptomy/ souvisí s infekcí, s podáváním omamných látek, s nedostatkem světla, se stresem způsobeným špatným životním stylem, se špatnou výživou, a to se zdrojem světla nemá téměř žádnou souvislost.
Přizpůsobení barvy světla denní době
Těchto argumentů se také drží zastánci tzv. plnospektrálních světel. Propagují je za každou cenu, přitom si neuvědomují, že nejvíce se spektru denního světla blíží docela obyčejná vláknová žárovka. Současné „neplnospektrální“ zářivky se starým „edisonkám“ ve světelném spektru velice přibližují. Rozhodně tedy nehrozí poškození zdraví, jde spíš o pocit, jaký má člověk při pohledu na barvu chromatičnosti v průběhu dne. Pro vyšší pozornost a podání pracovního výkonu v průběhu dne jsou vhodnější studenější barvy, naopak osvit ve večerních hodinách je lépe přizpůsobit relaxační atmosféře a volit raději teplejší tóny barev žlutých, oranžových, a červených odstínů.