Dostali jste někdy pokutu od policie České republiky? Za co to bylo? V osmdesáti devíti procentech jsou to prohřešky na silnici. Většinou za nedodrženou rychlost v obci do deseti kilometrů nad povolenou rychlost, ale jsou to i pokuty za špatné parkování, ať už na špatném místě, nebo jste překročili parkovací dobu.
Také je velmi často pokutováno telefonování za jízdy, ale také za alkohol za volantem. Jako národ jsme jedni z nejnebezpečnějších na silnicích, a někteří se tím ještě navíc chlubí, a to hlavně muži ve věku mezi třiceti a padesáti lety.
Pokuty jsou stále častější
· Penále za opožděné platby
· Porušení pravidel silničního provozu
To jsou nejčastější prohřešky, kterých se Češi dopouštějí. Letos se dokonce staly tak běžnými, že každý třetí občan České republiky letos musel nějakou tu pokutu zaplatit. Navíc se za to většina z nás ani nestydí a naopak své prohřešky ještě dává k dobru. Až tři pětiny všech, kteří se nějak provinili a museli státu či jiné instituci odvést pokutu za porušení pravidla, se těmito přečiny veřejně chlubí. Muži o mnoho častěji než ženy.
– Zeptali jsme se
Muži se s těmito prohřešky málokdy svěřují manželkám či partnerkám, a to z toho důvodu, že ženy si mnohem víc cení jak cti, tak peněz. Nejspíš proto, že samy vydělávají o mnoho méně než jejích partneři nebo manželé. Z toho důvodu se častěji pochlubí kamarádům v hospodě. Své zážitky s policí si vyprávějí u piva. Vedou nejčastěji prohřešky proti rychlosti, v pokutách za ně se muži dokonce předhánějí.
Pokuta je výchovná jenom v případě, že je dostatečně vysoká
Zatímco většina Čechů se shoduje na tom, že pokuty by měly být maximálně pár stovek, většinou se shodli na hodnotě pěti set korun českých, znalci a policie České republiky se shodují v tom, že kdyby byla pokuta takto nízká, lidé by si z toho nevzali poučení.
Smysl pokuty je nastolit řád, aby si nedělal každý, co jenom chce. Pravidla se musí dodržovat kvůli bezpečnosti nejenom naší, ale hlavně našich spoluobčanů.