Není pochyb o tom, že ořechy jsou nedílnou součástí naší stravy již od té doby, co se lidé naučili dostat se přes tvrdou slupku k dobrému jádru. A zatímco na začátku se jedly výhradně syrové, dnes máme spoustu nejrůznějších úprav. Navíc jsou nedílnou součástí spousty receptů, především těch na vánoční cukroví. Jaké způsoby úpravy jsou tedy ty nejčastější?
Nejprve zde již zmíněné jedení v syrovém stavu. A ačkoliv je rozhodně oblíbené, mnoho lidí má problém poradit si s tvrdou slupkou. Naštěstí obchodníci zareagovali rychle a dnes není problém sehnat již vyloupaná jádra prakticky všech druhů.
Nevýhodou tohoto produktu samozřejmě je, že se poměrně rychle kazí, především díky obsaženým tukům, a má tedy mnohem kratší dobu trvanlivosti, a to i při vakuovém balení. Samozřejmě to neplatí pro všechny, obvykle záleží právě na obsahu tuků. Ten je však ve většině případů poměrně vysoký.
Jedním ze způsobů, jak prodloužit trvanlivost těchto jader, je pražení a následné osolení. To má i tu výhodu, že sůl lidem chutná a navíc podněcuje k tomu, abychom jedli dál. Každý, kdo si někdy dal brambůrky, může dosvědčit.
Každopádně k této úpravě se zdaleka nehodí všechny druhy. Tím, který se takto používá nejběžněji, jsou buráky. Ty mají k tomuto typů úpravy nejen správné vlastnosti, ale i chuť. Není tedy divu, že jsou tak oblíbené.
Jinou variantou, která se začala více rozvíjet až v posledních letech, je obalování, především v čokoládě. Zde najdeme především mandle, ale uplatní se například i makadamové ořechy Naklíčeno. Tento typ obvykle najdeme v obchodních centrech, kde jsou volně sypané do pytlíku.
A v neposlední řadě zde máme drcení. To se hodně používá například u těch vlašských. Jedná se o rekvizitu k použití při vaření či pečení, pokud není použit celý ořech například na zdobení.
Jak je vidět, možností je spoustu. Záleží tedy skutečně jen na nás, jaký si vybereme a jaký se nám bude hodit.