Dokážete si představit svůj život bez elektrické energie? Stačil by měsíční nepřetržitý výpadek a mohlo by to vést ke kolapsu celé republiky, kolabovaly by nemocnice (i když mají záložní generátory), státní správa, některé obchody, Internet, možná i dodávky pitné vody, zemního plynu, potravin, léků atd. Neměli bychom tyto scénáře brát na lehkou váhu a stejně tak bychom neměli podceňovat pravidelné revize koncových elektrických rozvodů a zařízení v bytových a rodinných domech.
Revize elektro se nestará jen o vás, ale i o vaše sousedy – představte si situaci, např. v bytovém domě, že někdo zanedbá revizi elektrických zásuvek, jedna z nich se zkratuje a začne hořet. Pokud požár vznikne v okamžiku, kdy jsou obyvatelé bytu někde jinde, o požáru se lidé dozví až ve chvíli, kdy např. exploduje v bytě propan-butanová láhev, začnou hořet různé chemikálie a začne hořet i stoupačka a přístupové schodiště. Tehdy může požár zachvátit celý bytový dům a nakonec třeba může vyhořet pět bytů a ne jeden. Ohleduplnost k ostatním lidem je jednou z věcí, kterou byste neměli opomíjet, neboť se týká mnohých z vás.
K požáru může dojít docela nevinně – revize elektro se provádí zejména ze dvou důvodů. Ten první je vám zřejmě jasný, jde o to, aby nedocházelo ke smrtelným úrazům, které stále zcela zbytečně plní statistiky úmrtí v naší zemi. Druhým důvodem jsou právě požáry, vznikající mnohdy z kuriózních situací, kupříkladu při nevhodně umístěné prodlužovací šňůry, sevřené nábytkem, stavební konstrukcí nebo otevírajícími se dveřmi. Poškozená izolace prodlužovací šňůry dovolí propojení vodičů a vzniklý elektrický oblouk pak může přeskočit na hořlavý materiál v blízkosti. Dalším nebezpečím jsou staré rozvody v hliníku a těch je u nás stále mnoho. Nebezpečné jsou zejména povolené kontakty v zásuvkách, vypínačích a rozvodných krabicích, kde ke vzniku oblouku může dojít velmi často.