Moderní mobilheimy mnohdy připomínají španělské bungalovy. Mají podobnou koncepci a řadu společných znaků, z nichž ty zásadní souvisí hlavně s kontaktem s okolní přírodou.
Bydlení jako ve Španělsku – především Španělsko nabízí pro turisty ubytovací možnosti formou bungalovů. Nejvíce jich najdete na Kanárských ostrovech, kde je po celý rok stabilní teplota vzduchu, která neklesá pod 18 stupňů celsia. Lidé tam vůbec neřeší vytápění, a tak jsou bungalovy ideálními příbytky, ve vnitrozemí lidé žijí dokonce v nezateplených dřevostavbách. Moderní dřevěné mobilní domy, které se prodávají v Česku, jsou ovšem zateplené, vybavené topnými systémy, dvojitými skly v oknech a izolační vrstvou pod střechou a podlahou.
Důležitá je krytá pergola a terasa – většina chatařů vám potvrdí, že nejvíce času strávíte za příznivého počasí venku na zahradě, a pokud zrovna neobděláváte záhon s mrkví, či nesečete trávník, pak se budete po zbytek času pohybovat v blízkosti krytého posezení. Má to několik výhod – jednak vnímáte blízkost domu jako formu jistého zázemí, závětří, úkrytu před škaredým počasím, a pak máte přehled, co se děje na zahradě kolem vás, sledujete výhled do okolní přírody a jste více její součástí. Příjemné počasí nás láká ven a málokdo od jara do podzimu na chalupě vysedává uvnitř, pokud zrovna venku neprší a není zima, či chladný, dotěrný vítr. A že má pobyt na vlastní zahradě léčebné účinky včetně psychiky, jistě není nutné zdůrazňovat.
Je úplně něco jiného vzít si v sobotu ráno za rozbřesku a u vycházejícího slunce nad obzor snídani na balkon s výhledem do protějšího paneláku, anebo ji položit na zahradní nábytek, s pohledem na tis, smrčky a zakrslé borovice, na trávník, záhon s azalkami, a v naprostém soukromí. Můžete se naboso projít ranní rosou a poslouchat zpěv ptáků, to se vám v panelákovém bytě nepodaří ani na umělém trávníku.